Haber Detayı
22 Nisan 2021 - Perşembe 03:21
 
Ermeni Katliamları İçin Komisyon Kuruluyor
Karabağ’ı işgal ederek Azerileri vahşice katleden Ermenilerin işledikleri savaş suçlarını araştırıp gün yüzüne çıkarmak için bir Komisyon kuruluyor!...
Dünya Haberi


Yalan ve İftiralarıyla 29 Ülkeyi Türkiye Aleyhine Kışkırtan   Ermenilere Osmanlı Tokadı Geliyor!

Karabağ’ı işgal ederek Azerileri vahşice katleden Ermenilerin işledikleri savaş suçlarını araştırıp gün yüzüne çıkarmak için bir Komisyon kuruluyor!...

 

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Firdovsi Aliyev’in talebi üzerine Dünya Türk Yazarlar Birliği Başkanı Salih Kurt ve İSAB-İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği Genel Başkanı, İSAK VAKFI Mütevelli Heyeti Başkanı ve Başbakan Eski Danışmanı Prof. Dr. Bayram Altan bir araya gelerek Komisyonda görev alacak seçkin insanları belirleme çalışmaları başlattı

 

Merhum Haydar Aliyev’ın, iki devlet tarafından benimsenen “TEK MİLLET, İKİ DEVLET” sözünü sloganlaştırarak başlanan Komisyon Üyeleri belirleme çalışmaları son aşamaya geldiği belirtildi.

 

Komisyonda; Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere yaklaşık 30 Ülkeden Eski Büyükelçiler, Üniversite Rektörleri, Akademisyenler, Subaylar, Tarihçiler, Hukukçular, Araştırmacı-Yazarlar, Gazeteciler, Savaş Muhabirleri, Sosyologlar, Psikologlar, Rapörtörler ve Stratejik Danışmanlar yer almaktadır.

 

Yakın tarihte meydana gelen Azerbaycan-Ermenistan Savaşında Ermenilerin Azerilere yaptıkları mezalim ve katliamları araştırmak için kurulan bu Komisyonun adı: “ Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu”dur.

 

Bu önemli Komisyon için; Türkiye ve Azerbaycan Ülkeleri dışında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, Portekiz, Moritanya, İspanya, Maldivler, Slovenya, KKTC, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Ülkeleri, Ürdün, Bahreyn, İran, Irak, Filistin, Cezair, Fas, Tunus, Sudan, Kamerun, Fildişi Sahili, Nijer, Nijerya gibi ülkelerden de katılımlar oldu.

 

Azerbaycan-Ermenistan arasında bir süre önce meydana gelen savaş sırasında Dağlık Karabağ’da işlenen savaş suçlarını araştırmak üzere kurulması planlanan komisyonda yer alacak isimler belirlendi.

 

Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu’nun Türkiye, Rusya ve Azerbaycan başta olmak üzere 30’dan fazla Ülkenin önde gelen Diplomat, Bilim İnsanları, Akademisyen, Yönetici, Tarihçi, Hukukçu, Ordu Mensubu, Araştırmacı, Savaş Muhabirleri, Gazeteci, TV Program Yapımcıları ve Yazarlardan oluşması; bölge halkı, uluslararası ilişkiler ve Dünya Kamuoyu açısından büyük önem arzetmektedir.

 

Danışma, Hukuk ve Medya Kurulları’nın da yer aldığı Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonunda yer alan üyelerden bazıları bu konuda kısa açıklamalarda bulundular:

 

Salih KURT (Komisyon Başkanı): Komisyon, ülkemizin ve Türk milletinin ne kadar güven verici bir ülke ve bir millet olduğunun göstergesidir. Bizi değerli kılan dürüst ve erdemli olmamızdır, aynı zamanda bizi bir arada tutan bu değerlerimiz. Komisyonumuzun ülkemiz, Azerbaycan, Rusya ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

Prof. Dr. Bayram ALTAN (Komisyon Başkan Vekili ve Danışma Kurulu Başkanı): Biz Türkler, Osmanlı Döneminde pek çok gayrimüslim toplulukları da bünyemizde barındırarak yönettik. Böylece Türk milletinin, üstün ve mükemmel bir yönetim anlayışına sahip olduğunu bütün dünyaya duyurduk. Gayrimüslimlerin dahi hak ve hukukunu gözeterek yapılan bu örnek yönetim şekli; tarihte hiçbir devlette görülmemiştir. Bundan sonra da görülemez!... Türkler ve bünyelerinde barındırdıkları Ermeni ve diğer gayri müslim unsurlarla birlikte yılları içeren, sevinçli ve kederli günlerini anlatan önemli bilgileri insanlık tarihine not düştüler. Buna rağmen Ermenilerin kışkırtmaları ve yalan beyanlarıyla Türkler büyük iftiralara maruz kaldılar.. 2019 yılına kadar 29 ülkeyi Türkiye aleyhine kışkırtan ve Türkler tarafından zulma uğradıkları ve katledildikleri yalanına inandıran, pek çok Azeri kardeşlerimizi katleden, yakın tarihte Karabağ’da Azerilerle giriştiği savaşta hezimete uğrayan Ermenilere, yankıları bütün dünyada duyulacak şekilde bir Osmanlı Tokadı İndirme zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. İşte tarihi gerçekleri ortaya çıkarıp Ermeni mezalimini ve katliamlarını, yalan ve iftiralarını deşifre ederek dünya kamuoyu ile paylaşmak için “Karabağ- Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu”nu kurduk!... Çok önemli bir konuyu gün yüzüne çıkarabilmek, TEK MİLLET, İKİ DEVLET’in tarihlerine ışık tutmak, Ermeniler tarafından aldatılan 29 Ülkeye gerçekleri haykırabilmek için başlattığımız bu projeyi, Allah’ın yardımı ve iki Ülke Cumhurbaşkanlarının himayelerinde en güzel bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum.

 

Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL (Başkan Yardımcısı - Hukuk Kurulu Başkanı): "İkinci Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan’ın, Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerine karşı gerçekleştirdiği saldırılar herkesin tepkisini çekmiştir. Bu saldırılarda içerisinde çocukların da olduğu yüzden fazla sivil hayatını kaybetmiştir. Azerbaycan bu saldırılara gereken karşılığı cephede vermiştir fakat aynı zamanda uluslararası yargı mercilerine başvurarak buralarda da haklarını aramalıdır. Bu komisyon esas itibariyle böyle bir çabaya katkı sağlayacağı için çok değerlidir. Burada ortaya konulacak unsurlar ileride savaş suçlularının cezalandırılmasında Mahkemelerin kullanacağı deliller haline gelebilir. Bu yüzden Komisyon’un verimli çalışmalar gerçekleştirerek önemli sonuçlara ulaşmasını arzu ediyorum."

 

Prof. Dr. Kerem KARABULUT (Başkan Yardımcısı): Bu komisyon, Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihten beri maruz kaldıkları Ermeni yalanları ve tahribatlarının en son örneği olan Karabağ’daki yıkımın sosyo-ekonomik boyutunu bilimsel yol ve yöntemler ile ortaya koyma peşindedir. Uluslararası bir özellik gösteren komisyonun tespit ve tavsiyeleri, hem Türkiye hem de Azerbaycan’a yardımcı olmasının yanında, uluslararası düzeyde de bu tür saldırganlık ve yıkımların yaşanmaması doğrultusunda farkındalık oluşturacaktır.

 

Dipl. Abdulkadir İNAKTEKİN (Başkan Yardımcısı): Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu, tarihin karanlık mahseninde kalmış ve az sayıda tarih araştırmacısı olan bilim insanları tarafından bilinen tarihî gerçekleri dünya kamuoyuna anlatmayı ve uluslararası hukuk normlarına göre gereken yaptırımların uygulanmasını sağlamayı ana gaye edinmiştir. Komisyonun kurucu üyeleri ve alt komisyonlarda görev alan yurtiçi ve yurtdışından katılan pek çok alanında uzman bilim insanları çalışmalarını itina ile yürütmektedir. Gayemiz, insanlığın yaşadığı soykırım ve kitle katliamlarını gerçekleştiren faillerin uluslararası hukuk çerçevesinde hesap vermesini sağlamak ve benzeri insanlık suçu katliamların bir daha yaşanmaması için sonuna kadar mücadele etmektir..."

 

Müslüm AKTÜRK (Medya Kurulu Başkanı): Tarihe baktığımızda derin izler bırakan Ermeni katliamlarını, ihanetlerini görüyoruz. Bu gerçeği görmezden gelip, insanlık suçunu işleyen Ermenilerin hala masum olduğunu iddia etmek iki yüzlülüğün ta kendisidir. Elbette bütün Ermenileri suçlamıyoruz ama tarihteki savaş suçlarına, ihanetlere, katliamlara baktığımızda karşımıza Ermeni çeteleri çıkıyor. Son olarak Karabağ’daki savaşta da yine, geri çekilirken yakılan, yıkılan yerlerin görüntülerini televizyonlarda izledik. Ancak bizim izleyemediğimiz, göremediğimiz başka acıların olup olmadığını görmek için böyle bir komisyona ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

 

Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu’nda yer alan isimler şöyle:

Komisyon Başkanı: Press. Dipl. Salih KURT

Komisyon Başkan Vekili: Prof. Dr. Bayram ALTAN / Danışma Kurulu Başkanı

Komisyon Hukuk Bşk : Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL / İstanbul Ünv.

Komisyon Başkan Yrd: Prof. Dr. Refik TURAN / Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı

Komisyon Başkan Yrd: Prof. Dr. İlham Rahimov / Azerbaycan Hükümet Yetkilisi

Komisyon Başkan Yrd: Rektör- Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU / Yeni Yüzyıl Ünv.

Komisyon Başkan Yrd: Rektör- Prof. Dr. Namık AK / KMU

Komisyon Başkan Yrd: Araştırmacı Gazeteci Asif MEMMEDOV / Azerbaycan

Komisyon Üyesi : Hassan SAED / Yüksek Mahkeme Başkanı (Maldivler)

Komisyon Üyesi : Adil MİNBAŞI / Hakim - Azerbaycan

Komisyon Üyesi : Haluk ŞENOCAK / Cumhuriyet Savcısı

Komisyon Üyesi : E-Rektör- Prof. Dr. Aydın DURMUŞ

Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Arif ÖZAYDIN / Gaziantep Üniv.

Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Mustafa PAÇ / Yüksek İhtisas Üniv.

Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Abdülhalık KARABULUT / İbrahim Çeçen Üniv.

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Kerem KARABULUT / Atatürk Ünv.

Komisyon Üyesi : Rektör Yard.- Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU / Yakın Doğu Üniv. (KKTC)

Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Mohammed Ahmad GHANAYM (Filistin)

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Yusuf BOZKURT / İskenderun Üniv.

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ / Karadeniz Teknik Üniv.

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Hikmət RAMIXANOV/ Rusya Federal Hükümet yetkilisi

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Oleq Yuryeviç Kuznetsov / Rusya

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN / Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Hüseyin MUŞMAL / KMU

Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Mehmet MERCAN / KMU

Komisyon Üyesi : Dipl Ped. Abdulkadir INALTEKİN / Humbod Ünv. Emekli

Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Rahman AYDIN / Atatürk Üniv.

Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Esra ÇAVUŞOĞLU / KMU

Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Levent YİĞİTTEPE / KMU

Komisyon Üyesi : Derya YAŞAR / Avukat

Komisyon Üyesi : Emin ÖZDURAN / Emekli Albay

Komisyon Medya Krl. Bsk.: Müslüm AKTÜRK / Araştırmacı Gazeteci

Komisyon Üyesi : Erhan ESMERAY / Araştırmacı Gazeteci

Komisyon Üyesi : Sabir MESHUR / Gazeteci Yazar (MISIR)

Komisyon Üyesi : Yasemin KURT / Araştırmacı Gazeteci

Komisyon Üyesi : Yasemin MEMMEDOV / Araştırmacı Gazeteci

Komisyon Üyesi : Elif Lale Kırcaoğlu / Sosyolag-Yazar

Komisyon Üyesi : Thomas PANTELIC / Polis Şefi (Almanya)

Komisyon Üyesi : Goran GACNIK / Savunma Uzmanı (Slovenya)

Haber - Sait Yalçın

Kaynak: (BLT) - Bülten Editör: Hidayet Özpolat
 
Etiketler: Ermeni, Katliamları, İçin, Komisyon, Kuruluyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
102
92
2
3
33
38
2
Fenerbahçe
99
99
1
6
31
38
3
Trabzonspor
67
69
13
4
21
38
4
Başakşehir
61
57
13
7
18
38
5
Kasımpasa
56
62
14
8
16
38
6
Beşiktaş
56
52
14
8
16
38
7
Sivasspor
54
47
12
12
14
38
8
Alanyaspor
52
53
10
16
12
38
9
Rizespor
50
48
16
8
14
38
10
Antalyaspor
49
44
13
13
12
38
11
A.Demirspor
44
54
14
14
10
38
12
Gaziantep FK
44
50
18
8
12
38
13
Samsunspor
43
42
17
10
11
38
14
Kayserispor
42
44
15
12
11
38
15
Hatayspor
41
45
15
14
9
38
16
Konyaspor
41
40
15
14
9
38
17
Karagümrük
40
49
18
10
10
38
18
Ankaragücü
40
46
14
16
8
38
19
Pendikspor
37
42
19
10
9
38
20
İstanbulspor
16
27
27
7
4
38
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı